
Od 01.04.2023 r. obywatele Ukrainy posiadające numer PESEL ze statusem UKR będą mogli ubiegać się o pobyt czasowy, jeżeli podjęli pracę, w tym pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji tzw. Blue Card, lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce.
Nowe regulacje dotyczą zezwoleń na pobyt, które związane są z podstawowymi formami aktywności ekonomicznej, czyli:
- zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Aby uzyskać jedno z wymienionych zezwoleń na pobyt, obywatel Ukrainy powinien spełniać wymogi określone w przepisach ustawy o cudzoziemcach.
Taki wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt może złożyć obywatel Ukrainy, który:
- przebywa w Polsce i ma numer PESEL ze statusem UKR,
- pracuje lub prowadzi w Polsce działalność gospodarczą np. na podstawie wpisu do CEIDG.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy najlepiej wypełnić za pośrednictwem elektronicznego formularza, pozwoli to na uniknięcie błędów we wniosku i bezpośrednie przesłanie danych do systemu.
Po wypełnieniu wniosku należy go wydrukować, własnoręcznie podpisać, dodać niezbędne załączniki i przesłać pocztą lub w inny sposób dostarczyć do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Możliwość ubiegania się o wspomniane zezwolenia pobytowe jest opcjonalna
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24.02.2022 r. i nie chcą skorzystać z tego rozwiązania, mogą nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej.
Bazując na decyzji Rady UE o wprowadzeniu ochrony czasowej, z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się, że okres pobytu uznawanego za legalny, który aktualnie kończy się 24 sierpnia 2023 r., zostanie stosownie wydłużony przynajmniej do 4 marca 2024 r.